Blachy oraz blachowkręty – kapitalne połączenie

Blachy odnajdują przeznaczenie w punktach niebywale narażonych na nieprzydatne działanie środowiska naturalnego. Najczęstszym zastosowaniem tego typu blachodachówek jest obicie dachów, w związku z czym blachy te nieustannie stykają się z wodą, wiatrem, śniegiem, gradem oraz słońcem. By zapobiec niszczeniu dachów, wypada przeprowadzać ich regularną konserwację. Każdego rodzaju blachy mają inne oczekiwania w tym zakresie.

Uczciwy oraz troszczący się o dobro kontrahenta dystrybutor bezwzględnie powinien umieszczać informacje dotyczące technicznych wymogów blach w paczkach, w których blachy są dostarczane konsumentowi – tam jest również informacja, jakie blachowkręty stosować. Wymagania te obejmują normy rozładunku, instalacji, przechowywania oraz konserwacji. Żeby blachy służyły przez długie lata jako bezpieczne i szczelne pokrycie dachu, należy dogłębnie przestrzegać dokładnych zaleceń producenta, a w razie jakichkolwiek niepewności w zakresie eksploatacji dachu skontaktować się z nim otwarcie, żeby uzyskać szczegółowe wiadomości.

Dachy wykonane z blach są wysoce narażone na działanie szkodliwych składników środowiskowych. Demolować je może słońce, deszcz, wiatr, a również znajdujące się w powietrzu materiały chemiczne i mchy i porosty. Na obecność tych dwóch minionych często skarżą się użytkownicy dachów. Rozkwit porostów oraz mchów nie wynika jednak z nieodpowiedniego wyboru pokrycia dachu. Z blach udaje się je niebywale szybko usunąć.

Porosty i mchy pojawiają się zazwyczaj na zacienionych obszarach dachu, np. na północnej połaci dachu lub w cieniu drzew. Żeby je usunąć, najprzyzwoiciej jest stosować szczególne środki przeciwko porostom. Trzeba nim spryskać blachę przy zastosowaniu trafnych środków ostrożności. Koniecznie wypada pamiętać o tym, że są to substancje wysoce toksyczne, w związku z czym warto zabezpieczyć rury i rynny. W razie jakichkolwiek kłopotów z usuwaniem mchów z blach trzeba skontaktować się z producentem bądź też wprawnymi monterami.